Cyberatak na sklep internetowy

W ostatnich miesiącach nie ma tygodnia, w których media nie informowałyby o nowych przypadkach cyberataków. Centra medyczne, sklepy internetowe — to tylko najnowsze przykłady. W wyniku działań cyberprzestępców organizacje muszą się zmagać z poważnymi wyciekami danych. Dla właścicieli małych firm i przedsiębiorców e-commerce to nie tylko strach o infrastrukturę, która jest podstawą ich biznesu, ale przede wszystkim o zaufanie klientów. 

 

Czy Twoja firma jest bezpieczna?

W obliczu takich wydarzeń jak ostatni wyciek danych z dużego serwisu e-commerce firmy powinny zrewidować swoje strategie bezpieczeństwa cyfrowego. To tylko jeden z przykładów potwierdzających, że potrzebę wdrożenia bardziej zaawansowanych środków ochrony danych osobowych oraz systemów szybkiego reagowania na naruszenia bezpieczeństwa. 

Te wydarzenia warto potraktować jako przypomnienie, taką żarówkę alarmową dla wszystkich przedsiębiorstw działających online, że cyberbezpieczeństwo jest ciągle zagrożone. Przestępcy operujący w świecie cyfrowym cały czas rozwijają swoje metody działania. Dlatego Ty też nie możesz się zatrzymać, Twoje procesy bezpieczeństwa wymagają regularnych aktualizacji i inwestycji w nowe technologie.

Czy sprawdzenie cyberbezpieczeństwa jest trudne? 

Działania proaktywne, takie jak szyfrowanie danych, częste zmiany haseł i edukacja użytkowników, mogą znacznie zmniejszyć ryzyko podobnych incydentów w przyszłości i zabezpieczyć zarówno firmę, jak i jej klientów przed potencjalnymi zagrożeniami. Ale to ciągle za mało.

„Do działań, których celem jest kradzież danych wrażliwych, dochodzi coraz częściej. Czasem mam wrażenie, że firmy nie dostrzegają tego zagrożenia. Tymczasem sprawdzenie systemów, czy przygotowanie pracowników jest procesem, który można przeprowadzić szybko i nie wpłynie on na bieżącą działalność firmy. Szkoda, że często myślimy o tym po czasie…” – mówi Maciej Rzeźnik, z Toro Performance.

Czy Twoja firma jest dobrze przygotowana na potencjalne ataki hakerskie? Czy klienci mogą czuć się bezpiecznie? A może nowe przepisy, takie jak dyrektywa NIS 2, mogą sprawić, że zarówno firmy, jak i ich klienci, poczują się bardziej bezpiecznie? Czy stać cię, by czekać na prawne wymagania i czy ich spełnienie wystarczy, by Twoja firma nie była zagrożona?

Jakie są następstwa wycieku danych w sklepach internetowych?

Za każdym razem, gdy słyszę o nowym wycieku danych, zastanawiam się, jak mogło to się wydarzyć? Przecież to miejsce, które powinno być bezpieczne — przecież to sklep internetowy. Kradzież danych w tym kontekście to już nie tylko problem dla IT, ale także bezpośrednio biznesowy. Następstwa wycieku mogą obejmować:

  • utratę zaufania klientów, które może być trudne do odbudowania;
  • poważne straty finansowe przez ewentualne kary, konieczność rekompensat i utratę biznesu;
  • szkodę dla reputacji marki, która jest wartością niematerialną każdej firmy.

Zawsze takie sytuacje wychodzą na jaw publicznie, co może nie tylko zaszkodzić samemu sklepowi, ale być również ostrzeżeniem dla innych i powodem niepokoju klientów.

Czy firmy są dobrze zabezpieczone?

Niestety, nowoczesne techniki przestępcze sprawiają, że żadna firma nie jest w pełni odporna na ataki. Dla małych biznesów oznacza to, że przy ograniczonych zasobach muszą wykonywać równie skuteczne działania, co duże korporacje. 

Co ty możesz zrobić? 

Na początek sprawdź system na wypadek ewentualnych ataków. Po sprawdzeniu od razu otrzymasz informację o punktach, w których jesteś zagrożony.

Zabezpieczenia to jednak tylko część strategii — równie ważne jest szybkie reagowanie i odpowiedni plan awaryjny, który można szybko wdrożyć w przypadku ataku.

Czy wprowadzenie Dyrektywy NIS 2 zapewni bezpieczeństwo?

W odpowiedzi na coraz liczniejsze ataki Unia Europejska wprowadziła nową Dyrektywę NIS 2 (Network and Information Security Directive). To wersja przepisów dotyczących cyberbezpieczeństwa. Ma być obowiązującą we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Ma między innymi na celu:

  • zwiększenie odporności systemów na ataki poprzez określenie minimalnych standardów i wymagań;
  • określenie obowiązków dla operatorów usług cyfrowych w zakresie reagowania na incydenty cybernetyczne;
  • zapewnienie ciągłości działania i ochrony konsumentów.

Choć nowe przepisy mogą stanowić pomocne wytyczne, to wciąż od poszczególnych firm zależy, jak będą wdrażane i realizowane. Warto wcześniej poznać wymagania NIS2, by przygotować firmę na jej przyjęcie, zanim jeszcze będzie to wymagane.